Magazyn pod kontrolą systemu WMS

22.11.2019
Agnieszka Chojak

 

Logifact-Systems zawarła umowę z firmą Meble Wójcik. Przedmiotem współpracy było wdrożenie systemu logifact® WMS w zlokalizowanym w Elblągu centrum dystrybucyjnym uznanego producenta mebli.

W magazynie centralnym firmy Meble Wójcik został uruchomiony system WMS. To już czwarty magazyn elbląskiego producenta mebli, zarządzanie którym wspiera system informatyczny dostarczony przez Logifact-Systems.
Magazyn wysokiego składowania, w którym działa system WMS, wchodzi w skład ogólnej powierzchni produkcyjno-magazynowej firmy Meble Wójcik, liczącej łącznie 77 tys. mkw.

Z linii produkcyjnych zjeżdża tygodniowo 50 tys. sztuk mebli, przeznaczonych do dystrybucji na ponad 20 rynków, w tym głównie w Polsce i Europie, co wymaga najwyższej jakości obsługi logistycznej. Stąd potrzeba wyposażenia nowo wybudowanego magazynu w wysokiej jakości system WMS, który zapewnia wydajną obsługę nawet najbardziej skomplikowanych, dedykowanych indywidualnym potrzebom odbiorców, procesów magazynowych.

Przedmiotem umowy zawartej pomiędzy stronami było przygotowanie i wdrożenie informatycznego systemu zarządzania magazynem. Wdrożony w magazynie system został ściśle dopasowany pod kątem funkcjonalnym do specyficznych cech logistyki zakładu.

WMS m.in. obsługuje trzy różne sposoby przyjęcia towaru do magazynu powiązane z różnymi przebiegami procesu magazynowego, posiada osiem różnych wyspecjalizowanych algorytmów wydania, podporządkowanych wymogom obsługi poszczególnych grup odbiorców, realizuje dwa różne rodzaje załadunku towarów z uwzględnieniem różnych strategii zarządzania (nakazowej lub decyzyjnej).

System został wyposażony ponadto w cechy specyficzne, istotne z punktu widzenia branży meblarskiej, takie jak zarządzanie składowaniem palet o niestandardowych wymiarach czy obsługa kompletów, w efekcie pozwalających na sprawną całościową realizację zleceń wysyłki zestawów pod kątem zamówienia klienta końcowego.

W trakcie prac wdrożeniowych w magazynie system WMS został zintegrowany z systemem nadrzędnym ERP, co było niezbędne dla zapewnienia poprawnej współpracy magazynu z innymi obszarami przedsiębiorstwa.

 

Dużym wyzwaniem dla zespołów było przeprowadzenie wdrożenia systemu i produkcyjne uruchomienie magazynu w skróconym do minimum terminie. Jednak dzięki ścisłej współpracy i zaangażowaniu po obu stronach proces wdrożenia zakończył się powodzeniem.

 

Wdrożony w magazynie system pozwala na całościowe, wydajne zarządzanie jego pracą. Umożliwia kontrolę nad asortymentem magazynowym, reguluje poprawną realizację procedur operacyjnych i tym samym zapewnia prawidłową i sprawną realizację wyznaczonych procesów logistycznych.

 

Meble Wójcik to polska marka istniejąca na rynku meblarskim od ponad 30 lat, ciesząca się szerokim uznaniem w kraju jak i za granicą. W jej strukturach znajdują się 3 zlokalizowane w Elblągu nowoczesne zakłady produkcyjne, wyspecjalizowane w wytwarzaniu mebli skrzyniowych do samodzielnego montażu. Firma posiada nowoczesny park maszynowy renomowanych producentów, dzięki czemu oferta firmy cechuje się wysokim poziomem jakości produkcji.

 

Wszystkie meble z kolekcji Meble Wójcik powstają z wysokiej jakości płyty laminowanej cechującej się odpornością na uszkodzenia, zarysowania oraz odziaływanie wysokiej temperatury i wilgoci. Marka Meble Wójcik była wielokrotnie wyróżniana w konkursach wizerunkowych oraz prestiżowych rankingach, a meble z kolekcji marki wielokrotnie otrzymywały branżowe nagrody.

 

Logifact-Systems już od kilku lat dostarcza elbląskiemu producentowi mebli dedykowane rozwiązania informatyczne, w tym przede wszystkim system zarządzania magazynem logifact® WMS, który jest każdorazowo projektowany, dostosowywany i przy zapewnieniu odpowiedniego wsparcia wdrażany zgodnie z potrzebami i specyfiką każdego z obiektów magazynowych.