System logifact® WMS w Centrum Logistycznym firmy Helikon-Tex

18.06.2019
Agnieszka Chojak

 

Firma Helikon- Tex chcąc usprawnić gospodarkę magazynu dystrybucyjnego zlokalizowanego w Błoniu, podpisała umowę z Logifact System.

Umowa obejmowała opracowanie kompleksowego projektu logistycznego, dostawę i wdrożenie informatycznego systemu zarządzania magazynem logifact® WMS.

Wdrożony przez Logifact-Systems profesjonalny system klasy WMS, skoordynował i usprawnił gospodarkę w magazynie dystrybucyjnym Helikon-Tex , zoptymalizował, zautomatyzował i przyspieszył procesy magazynowe, skrócił czas pracy, zwiększył wydajność i obniżył koszty logistyczne.

Helikon-Tex Sp. z o.o. to polska firma istniejąca na rynku od 1983 roku, zajmująca się produkcją i dystrybucją tekstyliów, głównie odzieży, plecaków i toreb o charakterze militarnym i outdoorowym, oraz akcesoriów związanych z surwiwalem i bushcraftem. Produkty wykorzystywane są również w turystyce. W początkowym okresie swojej działalności Helikon-Tex zajmował się przede wszystkim handlem tzw. demobilem. Jednakże zmieniające się warunki na rynku sprawiły, że firma zdecydowała się na produkcję własnej odzieży militarnej oraz paramilitarnej.

Obecna oferta Helikon- Tex, stała się bogata w wybór nowoczesnych krojów, w tym wielu własnego projektu, modnych kolorów i kamuflaży, m.in. CAMOGROM  będącego polskim odpowiednikiem unikalnego wzoru multicam. Wieloletnie doświadczenie w tej branży,  szybko rosnąca wartość rynkowa firmy, pozwoliły  Helikon-Tex na uzyskanie wielu wyróżnień i prestiżowych nagród typu Gazele Biznesu a także pojawienie się na renomowanych listach: Potęga Biznesu, Efektywna Firma, czy Światowa Firma – Worldwide Company. W 2017 roku firma, obok dotychczasowych kanałów sprzedaży hurtowej, uruchomiła również własny kanał sprzedaży detalicznej, za pośrednictwem własnego sklepu internetowego.

Przedmiotem zawartej umowy pomiędzy Helikon- Tex a Logifact-Systems było  opracowanie wariantowych koncepcji funkcjonalno-przestrzennych, której podstawowym założeniem było wyznaczenie podstaw organizacyjnych dla przyszłego magazynu centralnego. Kolejnym krokiem była dostawa i wdrożenie informatycznego systemu klasy WMS, wspierający zarządzaniem ogółem procesów magazynowych, od przyjęcia dostaw zewnętrznych, poprzez składowanie aż po kompletację, procesy kontroli i wydania z magazynu oraz wsparcie spedycji.

Wdrożenie systemu WMS objęło również obsługę różnych kanałów dystrybucji : e-commerce, hurt, detal, oraz integrację wymiany danych z systemem nadrzędnym typu ERP wraz platformami kurierskimi. Zostały zastosowane specjalistyczne metody obsługi przepływu typu: agregacja zleceń, multi –order picking i inne. Wdrożenie zaprojektowanych rozwiązań przez Logifact–Systems zaprowadziło ład i porządek w magazynie, nałożyło pełną kontrolę nad asortymentem, zminimalizowało ilość pomyłek oraz błędów magazynowych.