WMS dla magazynu mebli

19.06.2019
Agnieszka Chojak

logifact® WMS obejmie obsługą procesy magazynowe polskiego producenta mebli tapicerowanych – firmy SITS Industry.

 

Nasz firma nawiązała współpracę ze spółką SITS Industry. Przedmiotem zawartej umowy było przygotowanie nowego systemu WMS dla magazynu mebli tapicerowanych w zakładzie produkcyjnym klienta i jego pełne wdrożenie. Projekt objął swoim zakresem integrację systemu magazynowego z systemem ERP (IFS), systemem zamówieniowym, systemem sterowania wózkami systemowymi oraz z systemem sterowania wózkami autonomicznymi (AGV).

 

Firma SITS Industry to polski zakład zajmujący się projektowaniem oraz produkcją mebli tapicerowanych od 1993 roku. Pierwsze meble powstawały z myślą o rynku skandynawskim, a najważniejszym partnerem była IKEA. Dzięki współpracy z siecią, która zaczęła zlecać zamówienia na produkcję katalogowych mebli, zakład rozwinął się w błyskawicznym tempie.

 

Dzisiaj SITS Industry posiada w swoim zapleczu ponad sto modeli mebli. Wszystkie produkty  dostępne są w dowolnej tkaninie i wersji kolorystycznej, niejednokrotnie tworzone od początku do końca z klientem, który równocześnie staje się współtwórcą swoich mebli.

 

Wyroby SITS odznaczają się indywidualnym stylem, prostotą i minimalizmem w formie i jednocześnie nowoczesnym designem, łączącym elementy czerpane z tradycji  i wzornictwa skandynawskiego.

 

Materiały używane do produkcji są przyjazne dla środowiska, gdyż firma posiada program  „Green by SITS”, obejmujący działania jak recykling 100 proc. wygenerowanych odpadów, wykorzystywanie ekologicznych materiałów, z których co najmniej 20 proc. pochodzi z recyklingu i poszukiwania energooszczędnych rozwiązań. Wszystkie te elementy sprawiają, że SITS Industry jest jednym z najbardziej pożądanych producentów mebli na rynku międzynarodowym.

 

Zawarta pomiędzy Logifact-Systems i producentem mebli umowa o współpracy objęła swoim zakresem zaprojektowanie, wykonanie oraz wdrożenie systemu logifact® WMS w nowo powstałym magazynie mebli firmy SITS Industry zlokalizowanego w Grudziądzu.

 

W kolejnym kroku przeprowadzona została parametryzacja logistyczna WMS. Kluczowe było tutaj aktywne zaangażowanie zespołu po stronie klienta, z uwagi, że na tym etapie rozpoczęły się już pierwsze praktyczne szkolenia z obsługi systemu.

 

Dotychczasowe prace zostały zwieńczone testami off-line. Odbiór fazy przygotowania pokazał,  że system magazynowy w warunkach laboratoryjnych realizuje w sposób prawidłowy i wystarczający wszystkie procesy magazynowe, jakie zostały zaplanowane dla magazynu  polskiego producenta mebli.

 

Po przeprowadzeniu gruntownych testów jakościowych systemu we wszystkich kluczowych procesach magazynowych, a następnie po odbyciu przez magazynierów, pod nadzorem doświadczonych specjalistów ds. logistyki szeregu praktycznych szkoleń, w których wykorzystano do pracy z WMS wyposażone w czytniki kodów kreskowych terminale wózkowe, rozpoczął się etap produkcyjnej eksploatacji systemu z obsługą rzeczywistych przyjęć i wydań magazynowych.

 

Wdrożenie systemu magazynowego miało na celu zapewnienie, aby praca magazynu mebli przebiegała w sposób możliwie optymalny oraz wydajny na każdym etapie procesu logistycznego obsługiwanego przez magazyn, tj. od przyjęcia dostaw zewnętrznych, poprzez operacje składowania, kompletacji, kontroli, po wydanie z magazynu i załadunek na zewnętrzne środki transportu.

 

Wdrożony system informatyczny z oferty Logifact-Systems objął pełną kontrolę nad asortymentem magazynowym oraz zapewnił poprawność realizacji procedur operacyjnych.