Rola standardów GS1 w magazynie: Obsługa, śledzenie i efektywność operacyjna

29.08.2024

 

Zarządzanie magazynem wymaga skutecznych narzędzi i standardów, które umożliwiają efektywną integrację, śledzenie i optymalizację procesów operacyjnych.  Dobrze zaprojektowane systemy WMS, po zintegrowaniu z innym oprogramowaniem, usprawniają pracę w magazynie, co przekłada się na efektywniejsze zarządzanie procesami magazynowymi. W tym kontekście ważną rolę odgrywają standardy GS1, stanowiące globalnie uznawany system identyfikacji i kodowania. W tym artykule Adrian Borek- Kierownik Projektu w Logifact-Systems opowie o ich znaczeniu oraz zastosowaniu.

 

 

 

Adrian Borek

Kierownik Projektu 

 w Logifact-Systems

 

GS1 – czym jest?

 

GS1 to międzynarodowa organizacja, której system standardów umożliwia identyfikację oraz wymianę informacji na całym świecie poprzez jednolity standard danych. Standardy te są przeznaczone do identyfikacji produktów, lokalizacji, jednostek logistycznych. Dzięki używaniu standardów GS1 cały logistyczny proces jest przejrzysty i rzetelny. Pozwala na identyfikacje produktu przez dostarczanie niezbędnych informacji o nim.

 

System standardów GS1 jest wykorzystywany również w systemach klasy WMS (Warehouse Management Systems). Wdrożenie ich w systemie WMS polega na wykonaniu obsługi odczytu etykiet GS1 w procesach magazynowych, ich wydruk, jak również przekazanie informacji zaszytych w kodach kreskowych etykiet GS1 do innych systemów zewnętrznych np. ERP.

 

Ujednolicone kody pozwalają na sprawną wymianę danych między systemami różnych dostawców i użytkowników.

 

Co więcej, standardy GS1 dają możliwości śledzenia produktów w całym łańcuchu dostaw. Każdy produkt może być śledzony od momentu produkcji, poprzez transport, aż do końcowego odbiorcy. Umożliwia to łatwe śledzenie pochodzenia towarów na każdym etapie łańcucha dostaw. Ma to kluczowe znaczenie w przypadku np. szybkiego wycofywania produktów z rynku.

 

Wszystko to sprawia, że kody GS1 są powszechnie stoowane na całym świecie i traktowane jako żelazny standard w logistyce.

 

 

 

 

 

Typy identyfikatorów GS1 w łańcuchach dostaw

 

Identyfikatory GS1 są jednym z narzędzi, które są wykorzystywane w zarządzaniu łańcuchami dostaw, umożliwiającymi unikalną identyfikację produktów, zasobów i dokumentów. Przykłady obejmują GTIN, używany do oznaczania jednostek handlowych, GRAI do śledzenia zasobów zwrotnych oraz GSIN do identyfikacji przesyłek. Każdy typ identyfikatora ma specyficzne zastosowanie, ułatwiając monitorowanie i zarządzanie różnymi elementami w procesach logistycznych.

 

Wszystkie standardy GS1 dostępne są na stronie internetowej GS1 Polska 

 

Wykorzystanie kodów kreskowych – korzyści

 

Stosowanie GS1 wpływa na znaczną poprawę efektywności procesów w obrębie magazynu. Wykorzystując kody kreskowe oparte na standardach GS1, możliwa jest sprawna obsługa procesów przyjęcia, składowania i wydawania towarów, a także procesu inwentaryzacji. System WMS obsługujący GS1, poprzez zeskanowanie kodu kreskowego z odpowiednim Identyfikatorem Zastosowań (IZ) automatycznie identyfikuje towar oraz przypisuje odpowiednie wartości do odpowiednich pól (ilość, cechy). W praktyce niesie to wiele korzyści – magazyn działa sprawniej, a przepływ towarów, kontrola stanów magazynowych i zarządzanie procesami jest znacznie łatwiejsze.

 

Standardy GS1 – dlaczego warto wdrożyć je do magazynu?

 

Wdrożenie standardów GS1 znacząco poprawia efektywność operacyjną magazynu. Automatyzacja i łatwiejsze identyfikowanie produktów prowadzą do zmniejszenia kosztów operacyjnych związanych z błędami oraz nieefektywnymi procesami magazynowymi (np. poprzez redukcję ręcznego wprowadzania danych). Użycie kodów kreskowych minimalizuje błędy podczas pracy operacyjnej na magazynie, poprzez zeskanowanie kodów kreskowych. W przypadku ręcznego wprowadzania danych na terminalach ręcznych istnieje większe prawdopodobieństwo błędu pracownika np. podczas kontroli wejściowej czy inwentaryzacji.

 

Trudno oprzeć się wnioskowi, że standardy GS1 – w kontekście optymalizacji zarządzania magazynem – odgrywają niepoślednią, znaczącą rolę. Umożliwiają one śledzenie towarów, zarządzanie łańcuchem dostaw, zwiększają efektywność operacyjną całego magazynu i usprawniają realizację procesów logistycznych. Jednolite kody kreskowe podnoszą efektywność, redukują koszty operacyjne magazynu i poprawiają dokładność w zarządzaniu procesami i przepływem towarów. Taka standaryzacja to duża szansa dla przedsiębiorstw, które dzięki sprawniejszej pracy magazynu mogą skupiać się na zwiększaniu swojej konkurencyjności, ulepszaniu swoich produktów czy usług i odpowiadać na potrzeby rynku, a przede wszystkim – swoich klientów.

 

 

 

 

 

 

 

    Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

    * Pole wymagane