Rola systemu MFC (Material Flow Control) w optymalizacji zarządzania przepływem materiałów w magazynie?

15.07.2024

 

System informatyczny klasy MFC (Material Flow Control) jest przeznaczony do sterowania urządzeniami automatyki magazynowej i stanowi kluczowy element w optymalizacji procesów logistycznych w magazynach wyposażonych w automatykę. Oprogramowanie MFC pracuje w warstwie pomiędzy systemem klasy WMS a sterownikami PLC (Programmable Logic Controller). Te ostatnie odpowiadają za sterowanie poszczególnymi komponentami urządzeń automatyki magazynowej – np. silnikami elektrycznymi, napędami czy siłownikami pneumatycznymi – tym samym sprawując kontrolę nad przepływem materiałów, realizowanym przez układnice, przenośniki, pojazdy „satelitarne”, sortery, aplikatory, paletyzatory, depaletyzatory i wiele innych urządzeń. Rolę jaką odgrywa system MFC w optymalizacji zarządzania przepływem materiałów w magazynie przybliży nam Adrian Borek, Kierownik Projektu w Logifact-Systems.

 

 

 

Adrian Borek

Kierownik Projektu 

 w Logifact-Systems

 

Integracja WMS z systemami automatyki

 

Coraz częściej firmy podczas nowych wdrożeń systemów WMS, jak również te w których działają już systemy WMS, decydują się na wyposażenie magazynu w automatykę, co bezpośrednio implikuje wdrożenie systemu MFC ściśle zintegrowanego z systemem WMS.

 

To niejako reakcja na zmieniające się biznesowe realia – przedsiębiorstwa rozwijają się coraz dynamiczniej i konkurują ze sobą coraz mocniej, co skłania do maksymalizacji efektywności i obniżenia kosztów operacyjnych, związanych z funkcjonowaniem magazynu. Wykorzystanie nowoczesnych strategii zarządzania magazynem opartych na automatyzacji i robotyzacji optymalnie zaprojektowanych procesów magazynowych wymaga narzędzi, takich jak system MFC, który zapewnia sprawną obsługę przepływów towarowych „zlecanych” mu przez WMS.

 

System MFC (Material Flow Control) to zatem niejako łącznik pomiędzy systemem klasy WMS a właśnie wspomnianymi sterownikami (PLC). Tym samym zajmuje się sterowaniem ruchem w obrębie instalacji automatycznej. Oczywiście szczegółowy podział zadań między systemem WMS, a systemem MFC może się różnić w zależności od konkretnej sytuacji oraz możliwości obu systemów. Zawsze jednak system WMS pełni funkcję nadrzędną nad pozostałymi warstwami, ponieważ zarządza pracą całego magazynu.

 

System MFC. Korzyści z optymalnie zarządzanej automatyki magazynowej

 

Sprawne sterowanie przez MFC zautomatyzowanymi procesami magazynowymi przekłada się na  podniesienie wydajności tych procesów, a to – rzecz jasna – niesie szereg wymiernych i odczuwalnych korzyści. Zapewnienie możliwości realizacji, w sposób optymalny, procesów magazynowych dzięki zastosowaniu systemu MFC zintegrowanemu z systemem WMS obejmuje kilka kluczowych aspektów.

 

 

 

 

 

 

Wsparcie optymalnej realizacji zautomatyzowanych procesów magazynowych

 

Dzięki MFC możliwe jest monitorowanie i sterowanie w sposób optymalny zautomatyzowanym ruchem towarów w magazynie – różnego rodzaju przenośnikami, wózkami półautonomicznymi czy robotami transportowymi. MFC wspomaga także optymalizację obsługi stref składowania poprzez zarządzanie automatycznymi procesami wprowadzania i wyprowadzania jednostek magazynowych (palet i pojemników) oraz zarządzanie rozłożeniem towarów w tych strefach. 

 

Bez odpowiedniego sterowania przez system MFC nie jest możliwe działanie, tak ważnych dla uzyskania wysokiej wydajności, automatycznych systemów kompletacji czy sortowania. Oprócz automatów do kompletacji typu „A-Frame” czy robotów przemysłowych typu „pick and place” można jeszcze wspomnieć o systemach kompletacji z wykorzystaniem sorterów wyposażonych w stanowiska PTL (put-to-light). Wykorzystanie tego typu kompletacji pozwala w szybki sposób, zebrany w jednym kroku jednorodny towar, rozłożyć do docelowych jednostek wysyłkowych.

 

Podsumowując: wszystkie wyżej wspomniane działania systemu MFC (zintegrowanego z systemem WMS) pozwalają na eliminowanie zbędnych etapów w procesach oraz na przyspieszenie realizacji zamówień poprzez skrócenie czasu potrzebnego na bezbłędną obsługę procesów magazynowych i poprawę wydajności pracy. To z kolei poprawia proces obsługi klientów, którzy mogą liczyć na szybką, terminową dostawę zamawianych produktów.

 

Eliminacja błędów

Zastosowanie systemów automatyki magazynowej sterowanej przez zaawansowane systemy MFC zmniejsza ryzyko błędów ludzkich, takich jak pomyłki w realizacji zamówień czy błędne identyfikowanie towarów. To również ma niebagatelne znaczenie zwłaszcza w kontekście obsługi klientów i ich zamówienia. Błąd w kompletacji niesie ryzyko utraty zaufania przez danego klienta, a ponadto… często wiąże się z koniecznością obsługi zwrotu towaru lub jego reklamacji.

 

Zwiększenie elastyczności

Inwestycja w system MFC to jednocześnie inwestycja… w elastyczność. Oprogramowanie tej klasy umożliwia bowiem szybką adaptację do zmieniających się warunków rynkowych, umożliwiając elastyczne dostosowanie procesów magazynowych do nowych okoliczności. Dodanie np. kolejnej nitki przenośników można w szybki sposób skonfigurować i obsłużyć nowe destynacje w systemie MFC.

 

Testy nowych rozwiązań

Dzięki zintegrowanemu symulatorowi, MFC daje możliwość prowadzenia zaawansowanych testów instalacji automatycznych przed ich montażem. W znaczący sposób zmniejsza to ryzyko wdrożenia ich na środowisko produkcyjne.

 

Analiza danych

MFC dostarcza szczegółowych danych do prowadzenia zaawansowanych analiz i raportów, które mogą  stanowić podstawę do podejmowania świadomych decyzji, opartych na twardych biznesowych wskaźnikach.

 

Zwiększenie bezpieczeństwa

Dzięki precyzyjnej kontroli przepływu towarów, system MFC, zarządzający automatyką magazynową, przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa pracy w magazynie, zarówno dla pracowników, jak i sprzętu. To aspekt, którego wartości zdecydowanie nie da się przecenić.

 

System MFC. Czy warto po niego sięgnąć?

 

MFC pozwala na zoptymalizowanie obsługi zautomatyzowanych procesów magazynowych, zwiększenie efektywności magazynu, skrócenie czasu realizacji zamówień, poprawę jakości usług, zmniejszenie kosztów magazynu – więc odpowiedź na to, czy warto zainwestować w jego implementację w magazynie, brzmi jednoznacznie: tak.

 

Warto jednak mieć na uwadze, że decyzja o wdrożeniu powinna być oparta na rzetelnej analizie potrzeb oraz możliwości firmy. Tylko wówczas uruchomienie systemu i jego użytkowanie przyniosą wyżej wymienione korzyści, a jego potencjał zostanie w pełni wykorzystany.

 

 

    Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

    * Pole wymagane