System WMS – 5 powodów dlaczego warto wdrożyć WMS w magazynie.
Systemy zarządzania magazynem (określone również skrótem WMS oznaczającym Warehouse Management System) są narzędziem, bez którego trudno obecnie wyobrazić sobie sprawne zarządzanie procesami magazynowymi i przepływem towarów. To zrozumiałe – oferują one bowiem szereg korzyści, które mogą pozytywnie wpłynąć nie tylko na sprawność i wydajność magazynu, ale również na działanie całej Twojej firmy-mówi Paweł Klimczewski, Dyrektor ds. wdrożeń w Logifact-Systems.
Paweł Klimczewski
Dyrektor ds. wdrożeń
w Logifact-Systems
Zwiększenie kontroli nad magazynem
Twoje przedsiębiorstwo doświadcza problemów z kontrolą stanów magazynowych, przepływem towarów, wydajnością i błędami personelu magazynowego czy którymkolwiek z procesów magazynowych? WMS wesprze Cię w nadzorze i kontroli każdego z wymienionych aspektów. System zapewnia stały wgląd i pełną kontrolę tak nad stanami magazynowymi, jak i przebiegiem wszystkich procesów magazynowych.
Poprawa wydajności magazynu przez WMS
Zarządzanie i koordynowanie pracą magazynu niesie ze sobą wiele wymagań, trudności i ryzyk. Obejmują one straty towaru (wynikające z przeterminowania lub uszkodzenia mechanicznego), błędy w kompletacji zamówień czy opóźnienia w wysyłce. Skutecznie wdrożone oprogramowanie WMS pozwala na rozwiązanie tych problemów lub całkowite ich uniknięcie! Oprogramowanie tej klasy automatyzuje bowiem wiele procesów magazynowych i optymalizuje ich przebieg, co prowadzi do odciążenia personelu magazynowego i jednoczesnego zwiększenia wydajności pracowników magazynu. Sama kompletacja zamówień również jest dzięki temu sprawniejsza, a ryzyko popełnienia błędów podczas tego procesu jest o wiele mniejsze – co z kolei oznacza mniejsze szanse na konieczność kosztownej obsługi reklamacji. Personel, wspierany przez system WMS, pracuje wydajniej, szybciej i bezpieczniej.
Warehouse Management Software (WMS) a obniżenie kosztów
Korzyści, jakie daje system zarządzania magazynem, obejmuje również optymalizację kosztów wynikających z magazynowania. Nie jest bowiem tajemnicą, że często spędzają one sen z powiek przedsiębiorstwom i kadrom zarządzającym tymi przedsiębiorstwami. System WMS (Warehouse Management System) pomaga w lepszym wykorzystaniu przestrzeni magazynowej za sprawą efektywnego zarządzania operacjami magazynowymi (m.in. procesem składowania) czy śledzenia stanu zapasów w magazynie.
Lepsza obsługa klienta za sprawą systemu WMS
Droga produktu do klienta wiedzie przez magazyn – i to właśnie ten etap ma bardzo duży wpływ na zadowolenie klientów. Nikt nie chce przecież, by do klientów trafiały niekompletne, pomylone albo opóźnione zamówienia. Takie incydenty obniżają poziom zaufania do przedsiębiorstwa, mogą zniechęcić klienta i skłonić do podzielenia się negatywną opinią na temat Twojej firmy w internecie. Aby unikać takich sytuacji, warto postawić na WMS, który dostarcza precyzyjne informacje na temat dostępności towaru w magazynie, ułatwia kompletację i przyspiesza proces wysyłki. Brak pomyłek i szybciej wysyłane zamówienia to idealny sposób na poprawę obsługi klienta.
Magazynowy system informatyczny a łatwość skalowania
System WMS to elastyczne i skalowalne oprogramowanie magazynowe. Co to oznacza? Najprościej rzecz ujmując – skalowalność oznacza, że oprogramowanie może być dopasowane do zmieniających się potrzeb Twojego przedsiębiorstwa. W zależności od tego, czy firma się rozwija, magazyn rozrasta, a sprzedaż i liczba procesów do obsługi rośnie, magazynowy system informatyczny da się dopasować do nowych wyzwań, przed którymi staje Twoje przedsiębiorstwo. Elastyczność to z kolei „gotowość” m.in. do wzbogacenia o nowe funkcjonalności systemu, aktualizacji systemu czy jego integracji z innymi systemami (systemami ERP, systemami e-commerce, automatyką magazynową czy systemami kurierskimi). Jeśli Twoje przedsiębiorstwo już z nich korzysta, system WMS może się z nimi sprawnie zintegrować.
Wdrożenie systemu WMS, czyli szereg korzyści dla Twojego przedsiębiorstwa
Jak zatem widzisz, istnieje wiele korzyści z wdrożenia systemu WMS w Twoim magazynie i przedsiębiorstwie – większa wydajność, sprawniejsza kontrola nad stanami i procesami magazynowymi, lepsza obsługa klientów oraz skalowalność oprogramowania i zdolność rozwoju oprogramowania wraz z rozwojem przedsiębiorstwa.