System WMS. W jakich branżach ma zastosowanie?
Systemy zarządzania magazynem (WMS) stanowią integralną część efektywnego zarządzania logistyką i gospodarką magazynową. Szereg funkcjonalności systemu WMS i problemów, jakie rozwiązuje, sprawia, że system ten stanowi nieocenione wsparcie w wielu branżach. W tym tekście Paweł Klimczewski – Dyrektor ds. wdrożeń w Logifact-systems przyjrzy się, w jakich sektorach, oprogramowanie do zarządzania magazynem jest szczególnie przydatne.
Paweł Klimczewski
Dyrektor ds. wdrożeń
w Logifact-Systems
Warehouse Management System – definicja
Na początku odwołajmy się do pełnej i wyczerpującej definicji systemu WMS. To zintegrowane z otoczeniem narzędzie informatyczne, działające w czasie rzeczywistym. Służy ono do wspomagania zarządzania procesami magazynowymi (manualnymi, półautomatycznymi i zautomatyzowanymi) oraz zapasem magazynowym. Wszystko to dla zapewnienia sprawnej, bezbłędnej i wydajnej pracy magazynu.
System WMS wspomaga operacyjne zarządzanie procesami magazynowymi przez szereg funkcjonalności, m.in. analizowanie danych, tworzenie raportów, nadzór i kontrolę nad przepływem towarów i stanami magazynowymi, wsparcie pracowników magazynowych w wykonywaniu bieżących zadań i monitorowanie ich poprawnego wykonania.
Tak szerokie zastosowanie systemu WMS sprawia, że jest on uniwersalny i może być zastosowany w różnego typu magazynach. To jednak nie wszystko – bo system zarządzania magazynem może być stosowany przez przedsiębiorstwa reprezentujące wiele różnych branż. Oprogramowanie WMS jest w stanie dostosować się do specyfiki każdej z nich i doprowadzić do optymalizacji procesów magazynowych!
Operatorzy logistyczni i dystrybutorzy
Systemy WMS odgrywają fundamentalną rolę w usprawnianiu operacji magazynowych oraz logistycznych zarówno u operatorów logistycznych świadczących kompleksowe usługi logistyczne, jak i u dystrybutorów. Mierzą się oni z szeregiem wyzwań i trudności; muszą radzić sobie z dynamicznymi zmianami rynkowymi, radzić ze skomplikowaną siecią dostaw i wymaganiami konkretnych klientów oraz partnerów biznesowych, a także – obsługiwać na bieżąco przepływ towarów o ogromnym wolumenie. Efektywne zarządzanie operacjami magazynowymi w takich warunkach ma zatem priorytetowe znaczenie.
Przedsiębiorstwa produkcyjne
Nowoczesny system zarządzania magazynem (WMS) może być z powodzeniem wykorzystywany w przedsiębiorstwach produkcyjnych. W kontekście magazynów produkcyjnych WMS umożliwia optymalizację gospodarki magazynowej, precyzyjną kontrolę stanów magazynowych surowców i półproduktów oraz wydajne planowanie ich przepływu na potrzeby produkcji. Dzięki integracji z systemem MES, WMS wspiera również procesy produkcyjne, generując zlecenia na dostarczenie potrzebnych materiałów w odpowiednim czasie. W ten sposób przyczynia się do sprawnego przepływu materiałów, minimalizując przestoje i zwiększając efektywność operacyjną.
Przedsiębiorstwa z branży spożywczej
Również w przedsiębiorstwach działających w branży spożywczej rola systemu WMS jest nie do przecenienia. W branży spożywczej kwestie związane z higieną, bezpieczeństwem i terminami ważności produktów mają absolutny priorytet.
WMS wspiera zarządzanie datami ważności towarów oraz ich lokalizacją w magazynie, co wpływa na bezpieczeństwo i zgodność z regulacjami. System ten pozwala szybko zlokalizować produkty według dat ważności, zarządzać partiami towarów (np. blokować lub odblokowywać je do wysyłki) i wymuszać ich przechowywanie w określonych lokalizacjach, które spełniają wymagane warunki.
E-sprzedawcy a rola systemu WMS
Przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą produktów przez internet mogą z pomocą systemu WMS działać szybciej, sprawniej i efektywniej. Oprogramowanie tej klasy umożliwia sprawną obsługę dużej liczby zamówień, zarządzanie stanami magazynowymi, śledzenie przesyłek i sprawną obsługę zwrotów. Dzięki temu poprawia się jakość obsługi klienta, co jest kluczowe w dobie rosnącej popularności zakupów online.