7 mitów na temat automatyki magazynowej.
Na przestrzeni lat automatyka magazynowa zyskała ogromną popularność, stając się kluczowym elementem procesów logistycznych. Rozwiązania te, oparte na zaawansowanych technologiach, znacząco wpływają na optymalizację operacji magazynowych. Mimo, że ich zalety są niezaprzeczalne, wokół automatyki magazynowej narosło wiele mitów, które nie zawsze znajdują potwierdzenie w rzeczywistości. W tym artykule, Robert Osiński – Kierownik Projektu w Logifact-Systems, omawia najczęściej powielane nieprawdziwe przekonania oraz przedstawia, jak wygląda sytuacja w praktyce, popierając wywody konkretnymi przykładami.
Robert Osiński
Kierownik Projektu
w Logifact-Systems
Automatyka magazynowa – co to?
Jednak zanim przejdziemy do omówienia mitów na temat automatyki magazynowej, warto wyjaśnić samo pojęcie. Zatem automatyka magazynowa to zespół nowoczesnych technologii, które mają na celu optymalizację kluczowych procesów magazynowych, takich jak odbiór towarów, składowanie, przemieszczanie, sortowanie i wydawanie produktów i poprawy efektywności w każdym z tych obszarów.
Automatyzacja odbywa się poprzez zastosowanie innowacyjnych narzędzi i urządzeń, które są zintegrowane z systemem zarządzania magazynem (system WMS). Przykłady takich rozwiązań to m.in. przenośniki, sortery, automatyczne systemy składowania dla palet i pojemników, regały windowe, układnice paletowe oraz pojemnikowe, regały przesuwne, autonomiczne wózki, roboty kompletujące, itd. Głównym celem automatyki magazynowej jest przyspieszenie procesów, wyeliminowanie błędów oraz zwiększenie efektywności operacji magazynowych. Korzyściami z wdrożenia tych rozwiązań są niższe koszty operacyjne i usprawnienie jakości obsługi klienta oraz przejrzyste procesy magazynowe.
Mit 1: Automatyzacja magazynu jest skomplikowana i trudna w obsłudze
Zaawansowane technologie na ogół budzą obawy wiążące się z koniecznością posiadania przez użytkownika końcowego specjalistycznej wiedzy, co może prowadzić do obaw o skomplikowaną obsługę. W praktyce jednak, systemy automatyki są projektowane z myślą o intuicyjnej i prostej obsłudze. Co więcej, wdrożenie automatycznych rozwiązań magazynowych jest zazwyczaj wsparte szkoleniami dla pracowników, które pozwalają w krótkim czasie opanować obsługę nowych urządzeń i systemów. Przykładem może być wprowadzenie zautomatyzowanych regałów windowych, gdzie po niedługim szkoleniu pracownicy z łatwością mogą obsługiwać to narzędzie. Dodatkowo interfejsy takich systemów są zwykle łatwe do zrozumienia i dostosowane do codziennych operacji, co znacznie redukuje ewentualne trudności w użytkowaniu.
Mit 2: Automatyzacja procesów magazynowych jest za droga
W przeszłości automatyka magazynowa rzeczywiście wiązała się z wysokimi kosztami, jednak obecny dynamiczny rozwój technologii obniżył bariery finansowe związane z jej wdrażaniem. Ceny sprzętu i oprogramowania spadły, a jednocześnie wzrosła ich wydajność. Dodatkowo, automatyzację można wprowadzać stopniowo, realizując projekt etapami, co pozwala na rozłożenie kosztów inwestycji w czasie. Dla wielu firm kluczowe jest także to, że automatyka magazynowa przynosi szybki zwrot z inwestycji (redukcja kosztów), dzięki redukcji kosztów pracy, minimalizacji błędów oraz zwiększeniu wydajności. Przykładem mogą być roboty AGV/AMR (autonomiczne wózki transportowe), które automatyzują transport towarów wewnątrz magazynu, eliminując potrzebę ręcznego przenoszenia ciężkich ładunków – co z kolei przekłada się na zwiększenie efektywności i oszczędności w dłuższym okresie.
Mit 3: Automatyczne systemy magazynowania są tylko dla dużych przedsiębiorstw
Automatyzacja magazynu i systemy zarządzania magazynem nie są już rozwiązaniem przeznaczonym wyłącznie dla dużych firm. W dzisiejszych czasach, małe i średnie przedsiębiorstwa również mogą korzystać z rozwiązań dostosowanych do ich skali działalności i wdrożyć automatykę magazynową. Zróżnicowanie ofert z zakresu automatyki magazynowej sprawia, że każdy magazyn, niezależnie od wielkości, może czerpać korzyści z automatyzacji w postaci zwiększania wydajności i przepustowości magazynu. Dla mniejszych firm kluczowym argumentem może być możliwość wyboru rozwiązań „na miarę” – systemów, które mogą być rozbudowywane w przyszłości, gdy firma się rozwinie. Doskonałym przykładem są zautomatyzowane systemy sortujące, które mogą być skalowane w zależności od wielkości magazynu, bez konieczności dokonywania od razu dużych inwestycji.
Mit 4: Automatyka magazynowa zastąpi całkowicie pracę ludzką
Często słyszymy o micie mówiącym, że automatyka magazynowa wyeliminuje całkowicie potrzebę zatrudniania ludzi. W rzeczywistości automatyzacja wspiera pracowników uwalniając ich od monotonnych, powtarzalnych zadań. Wprowadzenie automatycznych systemów i automatyzacja pozwala na lepsze wykorzystanie pracowników w bardziej złożonych zadaniach, które wymagają kreatywności, analizy i szybkiego podejmowania decyzji. Automatyczne systemy kompletacji zamówień (np. typu „A-Frame” często stosowane przy kompletacji farmaceutyków czy wchodzące na rynek typu „pick and place”), mogą w krótkim czasie znacząco zwiększyć efektywność, ale to ludzie wciąż kontrolują cały proces i nadzorują operacje magazynowe. Automatyzacja przyczynia się więc do zwiększenia zadowolenia pracowników, ponieważ eliminuje monotonne zadania jak i trudne prace fizyczne, np. ręczne przenoszenie ciężkich towarów, a przez to zwiększa bezpieczeństwo pracy.
Mit 5: Automatyzacja magazynu nie pasuje do naszej branży
Wiele firm obawia się, że ich specyficzna branża nie jest odpowiednia do automatyzacji. W rzeczywistości, automatyka magazynowa znajduje zastosowanie w niemal każdej branży – od handlu detalicznego, przez przemysł spożywczy, farmaceutyczny, aż po motoryzację. Współczesne rozwiązania są na tyle elastyczne, że mogą być dostosowane do indywidualnych i specyficznych potrzeb każdego przedsiębiorstwa.
Mit 6: Automatyka magazynowa jest nieelastyczna
Często uważa się, że systemy automatyczne są nieelastyczne i nie potrafią dostosować się do dynamicznie zmieniających się warunków. W rzeczywistości nowoczesne technologie automatyzacji magazynowej wykazują się znaczną elastycznością i stosunkowo szybko mogą być adaptowane do nowych potrzeb, takich jak sezonowość, zmieniające się zamówienia czy rozwój firmy. Automatyczne systemy regałowe mogą być rozszerzane, a roboty AGV/AMR mogą być łatwo programowane do obsługi nowych tras lub produktów. Taka elastyczność pozwala firmom reagować na zmiany rynkowe bez konieczności dużych nakładów inwestycyjnych czy reorganizacji magazynu.
Mit 7: Automatyczne magazyny są podatne na przestoje
Obawa przed awariami i przestojami w automatycznych magazynach jest jednym z najczęściej powtarzanych mitów. W rzeczywistości nowoczesne systemy automatyki magazynowej są projektowane z naciskiem na niezawodność i ciągłość działania. Choć żadne urządzenie nie jest w pełni odporne na awarie, regularne serwisowanie oraz cykliczne przeglądy techniczne znacznie minimalizują ryzyko problemów. Wiele nowoczesnych systemów wyposażonych jest także w mechanizmy samo diagnozujące, które pozwalają na wczesne wykrywanie potencjalnych usterek, zanim doprowadzą do zatrzymania. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą zachować ciągłość operacji i zminimalizować ryzyko kosztownych przestojów.
Dlaczego warto wdrożyć automatyzację magazynu?
Jak widać, automatyzacja magazynu pozwala kontrolować pracę magazynu na każdym etapie i w czasie rzeczywistym, co przynosi przedsiębiorstwom wymierne korzyści, a obawy z nią związane wynikają często z błędnych przekonań. Dzięki rosnącej elastyczności i dostępności tych rozwiązań, coraz więcej firm, niezależnie od branży i skali działalności decyduje się na wykorzystanie technologii w magazynie i wdraża automatyczne systemy magazynowe, czerpiąc z nich pełnię korzyści. Wdrożenie systemu WMS (system zarządzania magazynem) i automatyzacja magazynu pozwalają na optymalizację procesów magazynowych oraz znacząco podnoszą efektywność zarządzania magazynem. Wdrożenie rozwiązań, takich jak przenośniki rolkowe różnego typu, automatyczne systemy składowania, sortery czy autonomiczne systemy transportu, umożliwia płynny przepływ materiałów w obrębie magazynu, zwiększając przepustowość i przyczyniając się do wydajności magazynu oraz poprawiając bezpieczeństwo pracowników, redukując przy tym koszty pracy.