Technologia RFID – na czym polega?
O sukcesie wielu przedsiębiorstw na współczesnym rynku stanowi optymalne zarządzanie szeroko rozumianymi procesami logistycznymi – w tym zarządzanie magazynem. Aby było to możliwe, konieczne jest wykorzystywanie wielu różnych narzędzi i technologii – na przykład technologii RFID. Na czym ono polega opowie Miłosz Stelmach, specjalista ds. logistyki w Logifact-Systems.
Miłosz Stelmach
specjalista ds. logistyki
w Logifact-Systems
Co to jest technologia RFID?
Termin RFID to skrót od Radio-Frequency Identification, co z języka angielskiego można przetłumaczyć jako identyfikację przy pomocy fal radiowych. Technologia te służy do identyfikacji obiektów za pomocą fal radiowych, które przesyłają dane do anteny/czytnika.
Jak działa technologia RFID?
Technologia RFID polega na bezwzrokowym, półautomatycznym odczycie drogą radiową danych zawartych na tzw. tagach RFID, czyli miniaturowych układach elektronicznych.
Tagi RFID są nośnikiem informacji, w których można zapisać wiele różnorodnych danych – takich jak np. kod produktu, numer palety czy numer lokacji magazynowej. Za pomocą anten odczytujących fale radiowe informacja z tagu jest przekazywana do czytnika, który dekoduje tagi RFID.
Co składa się na technologię RFID?
System RFID dostępny jest w dwóch konfiguracjach – podstawowej oraz rozszerzonej. W podstawowej wersji składa się ze wspomnianego już czytnika RFID oraz tagów RFID, znanych również jako transpondery czy znaczniki RFID. W rozszerzonej wersji system RFID dodatkowo składa się z wózków magazynowych wyposażonych w głowice RFID, drukarek i drukarek etykiet oraz specjalnych bramek RFID.
Zastosowanie technologii RFID
Systemy RFID pozwalają na optymalizację procesów magazynowych, ponieważ zastępują skanowanie kodów kreskowych, poprzez odczyty, które nie wymagają udziału operatora. W praktyce oznacza to, że pracownik magazynowy nie musi wykonywać pracy manualnej przy rozmaitych procesach magazynowych – np. kompletacji.
Technologia RFID może być także wykorzystywane do wprowadzania i wyprowadzania pełnych palet oraz ich inwentaryzacji bez towaru znajdującego się na nich, a w bardziej zaawansowanych przypadkach – do sczytywania produktów na paletach wprost z tagów czy dokonywania inwentaryzacji z dokładnością co do pojedynczego produktu.
Jakie są zalety RFID?
System RFID usprawnia pracę magazynu i odciąża pracowników z wykonywania mozolnych i powtarzalnych zadań, a tym samym zapewnia pracownikowi „wolne ręce” np. w trakcie poruszania się wózkiem.
Technologia RFID może też istotnie przyspieszyć pracę magazynu – w przypadku uwzględnienia tagów produktów dla operacji kontroli wejściowej, wyjściowej i inwentaryzacji przy użyciu tagów RFID i czytników RFID oszczędzamy wiele czasu – na przykład skrócić taki proces z 10 minut na nawet 10 sekund! Co więcej, technologia RFID zapewnia dużą szybkość odczytu wielu informacji w tym samym czasie i umożliwia odczyt lub zapis informacji na etykiety RFID niebędące w bezpośrednim polu widzenia.
Dodatkowo – w przeciwieństwie do kodów kreskowych, tagi RFID są trwałe i odporne na warunki środowiskowe, takie jak wilgoć, temperatury czy agresywne substancje chemiczne.