Technologia RFID – na czym polega?

26.10.2023

 

O sukcesie wielu przedsiębiorstw na współczesnym rynku stanowi optymalne zarządzanie szeroko rozumianymi procesami logistycznymi – w tym zarządzanie magazynem. Aby było to możliwe, konieczne jest wykorzystywanie wielu różnych narzędzi i technologii – na przykład technologii RFID. Na czym ono polega opowie Miłosz Stelmach, specjlaista ds. logistyki w Logifact-Systems.

 

 

 

 

Miłosz Stelmach

specjalista ds. logistyki

 w Logifact-Systems

Obraz autorstwa upklyak na Freepik

 

 

Co to jest technologia RFID?

 

Termin RFID to skrót od Radio-Frequency Identification, co z języka angielskiego można przetłumaczyć jako identyfikację przy pomocy fal radiowych. Technologia te służy do identyfikacji obiektów za pomocą fal radiowych, które przesyłają dane do anteny/czytnika.

 

Jak działa technologia RFID?

 

 

Technologia RFID polega na bezwzrokowym, półautomatycznym odczycie drogą radiową danych zawartych na tzw. tagach RFID, czyli miniaturowych układach elektronicznych.

Tagi RFID są nośnikiem informacji, w których można zapisać wiele różnorodnych danych – takich jak np. kod produktu, numer palety czy numer lokacji magazynowej. Za pomocą anten odczytujących fale radiowe informacja z tagu jest przekazywana do czytnika, który dekoduje tagi RFID.

 

Co składa się na technologię RFID?

 

 

System RFID dostępny jest w dwóch konfiguracjach – podstawowej oraz rozszerzonej. W podstawowej wersji składa się ze wspomnianego już czytnika RFID oraz tagów RFID, znanych również jako transpondery czy znaczniki RFID. W rozszerzonej wersji system RFID dodatkowo składa się z wózków magazynowych wyposażonych w głowice RFID, drukarek i drukarek etykiet oraz specjalnych bramek RFID.

 

Zastosowanie technologii RFID

 

 

Systemy RFID pozwalają na optymalizację procesów magazynowych, ponieważ zastępują skanowanie kodów kreskowych, poprzez odczyty, które nie wymagają udziału operatora. W praktyce oznacza to, że pracownik magazynowy nie musi wykonywać pracy manualnej przy rozmaitych procesach magazynowych – np. kompletacji.

Technologia RFID może być także wykorzystywane do wprowadzania i wyprowadzania pełnych palet oraz ich inwentaryzacji bez towaru znajdującego się na nich, a w bardziej zaawansowanych przypadkach – do sczytywania produktów na paletach wprost z tagów czy dokonywania inwentaryzacji z dokładnością co do pojedynczego produktu.

 

 

Obraz autorstwa upklyak na Freepik

 

 

Jakie są zalety RFID?

 

 

System RFID usprawnia pracę magazynu i odciąża pracowników z wykonywania mozolnych i powtarzalnych zadań, a tym samym zapewnia pracownikowi „wolne ręce” np. w trakcie poruszania się wózkiem.

Technologia RFID może też istotnie przyspieszyć pracę magazynu – w przypadku uwzględnienia tagów produktów dla operacji kontroli wejściowej, wyjściowej i inwentaryzacji przy użyciu tagów RFID i czytników RFID oszczędzamy wiele czasu – na przykład skrócić taki proces z 10 minut na nawet 10 sekund! Co więcej, technologia RFID zapewnia dużą szybkość odczytu wielu informacji w tym samym czasie i umożliwia odczyt lub zapis informacji na etykiety RFID niebędące w bezpośrednim polu widzenia.

Dodatkowo – w przeciwieństwie do kodów kreskowych, tagi RFID są trwałe i odporne na warunki środowiskowe, takie jak wilgoć, temperatury czy agresywne substancje chemiczne.

 

 

 

Obraz autorstwa aleksandarlittlewolf na Freepik

    Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

    * Pole wymagane