Jak wybrać system WMS dla swojego magazynu?

01.03.2024

 

Nie ulega wątpliwości, że system magazynowy WMS to narzędzie niezbędne dla firm, które zarządzają magazynem lub centrum dystrybucyjnym – słowem, dla wszystkich organizacji, które mają styczność z szeroko rozumianym przepływem towarów. Wdrożenie systemu WMS pozwala na osiągnięcie wielu wymiernych korzyści, ale – z uwagi na fakt, że to poważna i kompleksowa inwestycja – decyzja o wdrożeniu powinna być poprzedzona starannym wyborem dostawcy oferującego oprogramowanie magazynowe mówi Paweł Klimczewski, Dyrektor Logistyki w Logifact-Systems.

 

 

 

Paweł Klimczewski

Dyrektor ds. wdrożeń

 w Logifact-Systems

 

 

System zarządzania magazynem – co to?

 

Na początku przypomnijmy, że system WMS to magazynowy system informatyczny, który pozwala na usprawnianie i automatyzację procesów magazynowych, obejmujących m.in. procesy przyjęcia towaru, kompletację, pakowanie zamówień oraz ich wysyłkę, inwentaryzację i kontrolę zapasów. Z pomocą systemu WMS możliwe jest również optymalizowanie nie tylko wykorzystania zasobów, ale również przestrzeni magazynowej czy generowanie raportów i analiz, które mogą być istotnym wsparciem w podejmowaniu decyzji zarządczych. W konsekwencji wdrożenia warehouse management software osiągamy poprawę obsługi klienta.

 

System WMS ma ogromne znaczenie dla optymalizacji procesów magazynowych – prowadzi do zwiększenia efektywności operacyjnej, obniża koszty operacyjne i zapewnia lepszą obsługę klienta.

 

 

 

 

 

Nowoczesny system zarządzania magazynem. Jak wybrać?

 

Aby wybrać system WMS, który spełni oczekiwania i potrzeby swojego przedsiębiorstwa, należy wziąć pod uwagę kilka różnych kryteriów:

 

Rodzaj i wielkość magazynu

 

Bez wątpienia znaczenie mają rozmiar i struktura magazynu. Oprogramowanie WMS powinno uwzględniać potrzeby danego klienta – inne oczekiwania i wymagania będzie mieć klient dysponującym niewielkim, prostym magazynem, a zupełnie inne będą potrzeby operatora logistycznego, który obsługuje wielu klientów. Niektóre systemy WMS są uniwersalne, inne skrojone na miarę konkretnego typu magazynu.

 

Funkcjonalności i możliwości systemu Warehouse Management System (WMS)

 

System WMS powinien oczywiście oferować funkcjonalności, wspierające kadrę kierowniczą oraz pracowników magazynowych w realizowaniu celów i bieżących zadań. Podstawowe funkcje systemu WMS obejmują m.in. identyfikację, śledzenie i zarządzanie przepływem towarów, zarządzanie lokalizacjami, procesami, zleceniami oraz pracownikami i sprzętem, ale również integrację z innymi systemami i środowiskami czy generowanie dokumentacji i etykiet.

Warto wybrać system WMS, który będzie miał funkcje i możliwości, które są niezbędne i przydatne, a nie nadmiarowe i – w konsekwencji – komplikujące i utrudniające pracę. Pamiętajmy, że podstawowym zadaniem systemu WMS jest optymalizacja procesów magazynowych.

 

Przykłady sprawdzonych dostawców i produktów na rynku

 

Mądry, przemyślany system WMS powinien uwzględniać również opinie o dostawcach oprogramowania. Warto zapoznać się z opiniami i referencjami innych użytkowników, którzy korzystają z rozważanego przez przedsiębiorstwo oprogramowania. Nie bez znaczenia są też pozycja na rynku samego dostawcy – warto zapoznać się z jego ofertą, doświadczeniem i znajomością branży, które mogą przekonać o podjęciu z nim współpracy.

Trzeba też pamietać, że odpowiednio dobrane oprogramownie do zarządzania przepływem towarów przyspiesza procesy magazynowe i zwiększa zadowolenie klientów dlatego tak istotne jest aby dobrać odpowiedni system wms (warehouse management system) do specyfiki przedsiębiorstwa.

 

 

 

    Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

    * Pole wymagane