Partnerstwo w branży logistycznej a system WMS

29.09.2022

Żeby system WMS został skutecznie wdrożony w magazynie klienta, konieczne jest spełnienie kilku kluczowych warunków: ścisła współpraca na linii dostawca-klient na całym etapie procesu wdrożeniowego, dokładne określenie swoich potrzeb przez klienta, zrozumienie ich przez zespół odpowiedzialny za wdrożenie, doświadczenie i wiedza dostawcy systemu. To jednak tylko niektóre z nich.

 

Nie sposób nie zwrócić uwagi na wszystkie inne podmioty, dzięki którym – pośrednio lub bezpośrednio – potencjał systemu WMS może być w ogóle wykorzystywany. To biznesowi partnerzy, współpracujący z dostawcą systemu. Rolę tych przedsiębiorstw oraz ich kooperacji przybliżamy w niniejszym artykule.

 

Czym jest system WMS?

 

System WMS – inaczej Warehouse Management System – to inteligentne, zintegrowane oprogramowanie, którego głównym celem jest śledzenie w czasie rzeczywistym, obsługa, wspieranie i analiza, jak funkcjonują procesy związane z przepływem towarów. Taki program pracuje w sposób ciągły i dostarcza pracownikom informacje, pozwalające na podejmowanie przez nich decyzji, wspierających podejmowanie decyzji optymalizujących funkcjonowanie i zarządzanie magazynem.

 

System WMS – działanie

 

Zebrane dane i podjęte decyzje są przetwarzane przez program magazynowy na zadania, przekazywane do personelu. Daje to możliwość „prowadzenia” pracownika przez wykonanie każdego poszczególnego zadania, a także śledzenia wykonanych przez niego postępów, a co za tym idzie – zbieranie i przetwarzanie przez program informacji i analizę danych, które mogą jeszcze skuteczniej optymalizować pracę magazynu. System magazynowy pozwala też na szybką reakcję w przypadku wystąpienia nietypowych incydentów, mogących zakłócać funkcjonowanie magazynu.

 

Trudno dziś wyobrazić sobie magazyn nieobsługiwany przez program WMS. Jeszcze do niedawna takie rozwiązania mogły wydawać się niszowe i mało popularne w logistyce magazynowej, ale dziś tej klasy oprogramowanie jest wręcz nieodzowne i wspiera większość procesów logistycznych, a ponadto cieszy się coraz większą popularnością w przedsiębiorstwach produkcyjnych.

 

System WMS – korzyści

 

Korzyści z wykorzystania takiego rozwiązania jest mnóstwo, a jego zastosowanie szerokie: system magazynowy ułatwia pracę personelu w magazynie, odciąża ich z rutynowych, powtarzalnych lub nawet niebezpiecznych czynności, podnosi ich wydajność, pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynu, daje pełną kontrolę przepływu towarów, kontroli jakościowej i stanów magazynowych, pozwala na zwiększenie liczby obsługiwanych zadań, może przyspieszyć pracę, obniżyć koszty magazynowania, zarządzać organizacją miejsc paletowych i sprawić, że różne procesy (przyjęcia towaru, kompletacji, przygotowania do wysyłki etc.) będą realizowane wydajniej.

 

Podsumowując: system WMS steruje, wspiera i nadzoruje pracę pracowników magazynowych, ale również sprawia, że magazyn działa sprawniej, kontrola jego funkcjonowania jest prostsza, wydajniejsza i bardziej intuicyjna.

 

Czym kierować się przy wyborze partnera logistycznego wdrażającego system WMS?

 

Doświadczenie dostawcy narzędzia takiego, jak magazynowy system informatyczny klasy Warehouse Management System może wyrażać się na wiele różnych sposobów. Im firma zajmująca się projektowaniem i wdrażaniem takiego oprogramowania dla magazynu ma na koncie więcej udanych projektów, tym oczywiście lepiej; duże znaczenie ma też zróżnicowanie branż, z przedstawicielami których współpracował dostawca.

 

O wiele lepsze wrażenie na potencjalnym kliencie zrobi firma, która wdrażała inteligentny system do zarządzania magazynem dla kilku różnych sektorów – na przykład branży FMCG, farmaceutycznej i przemysłowej – niż ta, która zna specyfikę tylko jednego konkretnego obszaru.

 

 

magazyn

 

Samo doświadczenie dostawcy WMS ma jeszcze jeden dodatkowy wymiar – to lista jego partnerów biznesowych, z którymi współpracuje. Samo wdrożenie systemu WMS w magazynie nie może się bowiem odbyć bez sprzętu i usług tychże firm. Podzieliliśmy je na kilka istotnych kategorii:

 

Program magazynowy WMS i jego integracja z systemami ERP

 

Pierwszym z bardzo ważnych partnerów biznesowych, z którymi system magazynowy musi ściśle współpracować, są tzw. integratorzy systemów WMS z systemem ERP i to ich należy wymienić w pierwszej kolejności.

 

Systemy ERP

 

System ERP to zbiorcze określenie na narzędzia, służące do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem w rozumieniu jego zasobów biznesowych (ERP to skrót od Enterprise Resource Planning, które dokładnie oznacza planowanie zasobów przedsiębiorstwa).

 

Systemy ERP, dzięki zróżnicowanym modułom i aplikacjom, pozwalają na obsługę i zarządzanie we wszystkich aspektach działalności firmy od administracji przez obszary takie jak logistyka, rachunkowość i finanse, obsługa klienta, zarządzanie projektami, produkcja, sprzedaż aż po marketing.

 

Zastosowanie ERP

 

Systemy klasy ERP mogą być wyposażone w moduły magazynowe, przeznaczone do obsługi prostych magazynów, ale bardzo często bywa, że ich funkcjonalność jest ograniczona i mogą się sprawdzić wyłącznie w prostych magazynach w niewielkich organizacjach, a nie – na przykład – w magazynach wysokiego składowania czy centrach logistycznych o skomplikowanym łańcuchu dostaw, gdzie przepływ towarów jest znacznie większy, a zarządzanie gospodarką magazynową znacznie bardziej wymagające.

 

Współpraca WMS i ERP

 

W sytuacji, w której przedsiębiorstwo musi obsługiwać znacznie bardziej złożone procesy magazynowe, a kontrola stanów magazynowych, kontrola procesów i sprawna wymiana danych jest znacznie bardziej skomplikowana, lepszym wyborem jest WMS. W praktyce oznacza to, że funkcjonowanie obok siebie dwóch tak złożonych systemów wymaga ich głębokiej integracji tak, by się nawzajem nie wykluczały i nie zaburzały swojej pracy, a wręcz przeciwnie – by zachowały między sobą łączność, a w konsekwencji – by ich współpraca przebiegała harmonijnie.

 

Tę głęboką integrację umożliwiają właśnie integratorzy systemów WMS, doskonale znający architekturę i specyfikę obu typów oprogramowania. Ich wsparcie jest nieocenione przy procesach wdrożeniowych w firmach, w których system ERP już funkcjonuje.

 

Dostawcy urządzeń Auto ID dla systemu WMS

 

Dostępne na rynku urządzenia Auto ID stanowią bardzo pojemną kategorię – zaliczają się do niej radiowe terminale mobilne ręczne i wózkowe, skanery (standardowe i RFID), tablety, komputery przemysłowe, drukarki etykiet i dokumentów, itp.

 

Każde z nich – w mniejszym lub większym stopniu, poprzez możliwość szerokiego zastosowania – jest nieodzowne dla optymalnego wykonywania obowiązków przez pracownika magazynu. Wybór sprawdzonych dostawców poszczególnych urządzeń Auto ID dla magazynu ma bardzo duże znaczenie dla budowania odpowiedniej infrastruktury, która pozwoli na skuteczne wykorzystanie pełnej funkcjonalności oprogramowania.

 

Dostawcy automatyki magazynowej dla systemu WMS

 

Automatyzacja magazynu

 

Przenośniki rolkowe i taśmowe, sortery, magazyny automatyczne, układnice, automaty do kompletacji towaru, paletyzatory i depaletyzatory, wózki AGV do transportu towarów, aplikatory etykiet, automaty do składania i zamykania kartonów, wagi i urządzenia pomiarowe – to tylko część sprzętu do magazynu, który można umieścić w kategorii automatyki magazynowej. Najłatwiej je zdefiniować jako urządzenia, które mogą pracować w sposób autonomiczny, a tym samym wspierać szereg procesów logistycznych w magazynie: od wprowadzenia i kontroli towarów, przyjęcia dostaw, transportu wewnątrzmagazynowego, przez sortowanie, składowanie aż po kompletację i wyprowadzenie towaru z magazynu.

 

Bez wsparcia firm dostarczających takie rozwiązania automatyzacja magazynu nie jest możliwa, a sam system zarządzania magazynem i jego szeroko rozumiana logistyka znacznie dzięki niej zyskuje.

 

Korzyści z automatyzacji magazynu

 

Korzyścią z automatyzacji magazynu jest zwiększenie wydajności jego funkcjonowania i obniżenie kosztów obsługi procesów, ale nie tylko. Magazyny wyposażone w automatyzację podnoszą elastyczność i konkurencyjność przedsiębiorstwa.

 

Urządzenia automatyki magazynowej powinny być głęboko zintegrowane z systemem oprogramowania magazynowego, by umożliwić kompleksową obsługę procesów logistycznych i kontroli towaru w magazynie. W praktyce wykorzystanie automatyki magazynowej jest tożsame ze wzrostem efektywności pracy i podniesieniem wydajności całej powierzchni roboczej, wynikającej z automatyzacji.

 

Współpraca z producentami i dostawcami takiego sprzętu jest zatem kluczowa i trudno dziś wyobrazić sobie jej brak przy obsłudze dużych i złożonych procesów.

 

O tym, jaką rolę we współczesnych magazynach odgrywa dziś automatyka magazynowa i automatyzacja, szerzej pisał na naszym blogu Adrian Borek – gorąco polecam lekturę jego tekstu.

 

    Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

    * Pole wymagane