Voice Picking, czyli metoda kompletacji głosowej

11.12.2023

 

Środowisko magazynowe to przestrzeń, w której nie ma miejsca na potknięcia oraz różnego rodzaju pomyłki. Błędy – zwłaszcza te popełniane w kompletacji zamówień – mogą generować zbędne koszty wynikające z konieczności obsługi zwrotów i reklamacji i obniżające rentowność magazynu. Jak ograniczyć liczbę takich błędów? Z pomocą przychodzi metoda, znana w środowisku magazynowym jako voice picking lub system pick by voice. Czym dokładnie jest i w jaki sposób pomaga pracownikom magazynowym? Wszystko tłumaczymy w poniższym tekście.

 

 

 

Voice picking – co to jest? Jak działa pick by voice (system głosowy)

 

 

Voice picking to metoda, polegająca na zbieraniu towarów za pomocą poleceń, generowanych przez technologie, umożliwiające personelowi magazynowemu komunikację z magazynowymi systemami IT bez konieczności korzystania z czytnika kodów kreskowych, klawiatury czy ekranu. W przypadku technologii pick by voice komunikacja jest dwukierunkowa i opiera się na wymianie informacji pomiędzy systemem magazynowym a operatorem za pośrednictwem komend głosowych.

 

 

Zastosowanie technologii pick by voice (voice picking)

 

 

Metoda zbierania towarów za pomocą poleceń głosowych bardzo często jest wykorzystywana do kompletacji zamówień (choć z powodzeniem może być też wykorzystywana w innych procesach magazynowych). Kompletacja zamówień odbywa się na wspomnianej dwukierunkowej wymianie informacji na linii oprogramowanie-operator, poprzez komendy głosowe.

W takiej sytuacji operator – czyli pracownik, wyposażony w zestaw słuchawkowy, otrzymuje polecenie głosowe, w którym otrzymuje informacje na temat produktu, adresu, z jakiego powinien być on pobrany i ilości pobranych produktów. Po wykonaniu polecenia przez pracownika potwierdza on wykonanie zadania za sprawą ustalonej komendy głosowej.

 

 

 

Zalety technologii pick by voice (voice picking)

 

 

Co zastosowanie rozwiązania takiego jak system pick by voice oznacza w praktyce? Zalet jest kilka, ale wszystkie – pośrednio lub bezpośrednio – mają wpływ na większą efektywność pracy magazynu.

 

Wolne ręce

 

Komunikacja operatora z systemem za sprawą komend głosowych sprawia, że pracownik magazynowy ma wolne ręce. To oznacza większą wygodę pracy, ergonomię, swobodę ruchu, a co za tym idzie – wpływa na bezpieczeństwo pracy.

 

Oszczędność czasu i … zasobów

 

Korzystanie z technologii pick by voice przekłada się na oszczędność czasu – praca w oparciu o komendy głosowe jest wydajniejsza, szybsza i sprawniejsza. Wykorzystywanie narzędzia tego typu ogranicza też konieczność użycia papieru, wykorzystywanego w tradycyjnych metodach kompletacji, wymagających użycia papierowych list czy etykiet.

 

Redukcja błędów

 

Redukcja błędów: głosowe komunikaty znacznie eliminują ryzyko ludzkich błędów. Używając precyzyjnych komunikatów głosowych w czasie rzeczywistym znacznie redukuje możliwość pojawienia się błędów lub pozwala na natychmiastowe naprawienie ich, co ma korzystny wpływ na jakość usług oferowanych przez organizacje.

 

Łatwiejsze wdrożenie personelu

 

Pick by voice powstał z myślą o personelu magazynowym. Cały system kompletacji towarów za pomocą poleceń głosowych oparty jest na instrukcjach, które można przekazywać w sposób intuicyjny i niewymagający specjalistycznej wiedzy technicznej.

 

 

    Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

    * Pole wymagane